Drobečková navigace
- Úvodní stránka
- Inspirace
- Magazín
- Jak vybrat podlahu do kuchyně? Vybírejte podle odolnosti i vytížení místnosti
9. 11. 2023
Jak vybrat podlahu do kuchyně? – KERAMIKA SOUKUP
Plánujete stěhování nebo jen rekonstrukci kuchyně, a tak přemýšlíte nad nejvhodnější podlahou, která by co nejdéle vydržela ve skvělé kondici? Máme pro vás tipy, podle čeho ji vybrat.
Není to tak dávno, co měla většina z nás doma v kuchyni lino (tedy správně PVC podlahu). Bylo totiž praktické – všechno se z něj dalo utřít a člověk by musel vyvinout opravdu ohromné „snažení“, aby ho poškodil. Dokázalo relativně dobře ustát soužití s dětmi i domácími mazlíčky. Jenže na druhé straně stála estetika – ta totiž nebyla nic moc.
Později jsme v interiérech začali měnit koberce za plovoucí podlahy, nejčastěji za ty laminátové, které byly na počátku milénia na vzestupu. Od té doby ale utekla spousta času
a v současnosti existuje hned několik možností, jak podlahu v bytě či domě vyřešit. A na výběr máme i v případě, že se chceme zaměřit na kuchyni.
Co by měla splňovat podlaha v kuchyni?
Estetika je důležitá, nicméně na prvním místě musí vždy stát funkčnost a v případě této místnosti to platí dvojnásob – už jen proto, že tu manipulujeme s tekutinami, jídlem
a nezřídka i s nějakou tou chemií. A to ještě nemluvíme o nejrůznějším kuchyňském náčiní, více či méně ostrém.
Podlaha, kterou si do kuchyně vyberete, by proto měla být odolná vůči vodě, otřesům
a mechanickému poškození. Zároveň by měla nabízet dlouhou životnost, abyste za pár let nemuseli znovu řešit výměnu – zvlášť pokud se chystáte ladit ji například s kuchyňskou linkou nebo jinými „stálými“ prvky.
Aspekty, které je třeba brát při výběru v úvahu
Při výběru podlahy do kuchyně se můžete odrazit od toho, jak by měla vypadat. Pak přicházejí na řadu praktické aspekty:
• Jak vytížená je vaše kuchyně? Žijete sami, v páru, máte děti nebo třeba i domácí mazlíčky? Čím větší ruch kuchyně zažívá, tím odolnější, pevnější a na údržbu nenáročnější by měla podlaha být. V tomto ohledu se dívejte na otěruvzdornost
a dbejte na správný výběr právě pro kuchyni.
• Chcete podlahu položit i pod kuchyňskou linku nebo ostrůvek? Pokud ano, rozhodně by mělo jít o podlahu, která je na takovou zátěž uzpůsobena. Na druhou stranu podlaha pod kuchyňskou linkou být nemusí, což oceníte při případné výměně – linku totiž nebudete muset rozebírat a zase montovat.
• Neméně důležitá je bezpečnost používání, kterou podlaha nabízí. Protiskluzová úprava by měla být samozřejmostí.
Na vzhledu podlahy záleží. Podle čeho ji vybrat?
Volbu materiálu, případně dekoru podlahy nepodceňte. Budete se na ni dívat každý den. Konečný výběr by měl odpovídat:
• Stylu a barvám vaší kuchyně, aby se k sobě nakonec všechny prvky hodily. Máte vybranou novou kuchyňskou linku? Její vzhled určitě berte v úvahu, aby oba prvky nesplynuly, ale ani se designově nepřebíjely. Navíc se obecně doporučuje mít v místnosti nejtmavší podlahu a nejsvětlejší strop. Není to ale dogma, které by se nedalo porušit.
• Stylu a barvám sousední místnosti. Zvlášť pokud máte kuchyni otevřenou směrem do obývacího pokoje, můžete obě místnosti vizuálně spojit stejnou podlahou.
• Celkovému stylu vašeho bytu nebo domu. Máte-li v celém interiéru vinyl, nejspíš v kuchyni plynule navážete právě jím. Můžete ale také prozkoumat alternativy
a udržet alespoň dekor (například pomocí obkladů a dlažby v imitaci dřeva, případně jiného materiálu, který už u vás doma figuruje).
Které podlahy jsou do kuchyně vhodné a které ne?
Máte už aspoň nějakou představu, co by vaší kuchyni mohlo padnout jako ulité? Pak můžete pokračovat s výběrem a zaměřit se na konkrétní druhy podlah a jejich vlastnosti. Jestli se něco vyloženě nehodí, pak je to z pochopitelných důvodů koberec – hlavně jeho část
u kuchyňské linky by brzy byla pro ostudu. O další druzích se ale dá diskutovat.
PVC podlaha (lino)
Lino je samozřejmě poměrně vděčné. Snadno se udržuje, bývá relativně odolné a může vydržet dlouho. Dnes už ho seženete v nejrůznějších dekorech a jeho hlavní výhodou je nízká cena. Metr čtvereční se totiž dá sehnat už zhruba za 150 Kč.
Podobnou variantou se zdá být marmoleum, přírodní lino vyráběné z pryskyřice, juty, vápence, dřevité nebo korkové moučky a lněného oleje. Výrobci zásobují trh nesčetnými možnostmi dekorů. Je ale na místě vědět, že marmoleum vyžaduje více péče než klasická PVC podlaha (například leštění, bez kterého bude brzy vypadat zašle).
Dřevo
Na dřevo lidstvo nejspíš nikdy nedá dopustit. Zvlášť pokud se chystáte pokládat novou podlahu na chalupě, budete mít nutkání po něm sáhnout. A v rodinném domě tomu nemusí být jinak.
Pak je ale vhodné vědět, že aby dřevo vydrželo dlouho krásné (protože jeho přírodní krása je to, co na něm obdivujeme), vyžaduje mnohem více údržby než jiné materiály. Dlouhá životnost, nadčasovost a to, že se hodí skoro kamkoli, totiž tak úplně ke spokojenosti uživatelů stačit nebude.
Už výběr a pokládka může dát zabrat – doporučuje se například pokládat ve třech vrstvách
a ideálně by nemělo jít o měkké dřevo (jako je například borovice nebo smrk), i když se taky používá. Vhodnější je dřevo tvrdé (buk, dub nebo jasan), které je zase dražší, případně exotické dřeviny (teak, mahagon nebo eben a další).
Řešit budete i lakování nebo olejování, pravidelnou údržbu (jinak vám to podlaha neodpustí), speciální přípravky na dřevo a jiné záležitosti. Pokud jste na to připraveni, dřevo vám může věrně sloužit i desítky let. V opačném případě to ale klapat nebude…
Laminátová podlaha
Laminátová podlaha může být skvělým sluhou v ložnici, obývacím nebo dětském pokoji
(i když opět záleží na vytížení prostoru a počtu členů domácnosti, někde svými vlastnostmi nemusí stačit), v kuchyni ale může být pověstným zlým pánem.
Obecně se totiž nehodí do prostor, kde je vlhko. Do koupelny by vás nejspíš nenapadlo ji dát, ani v kuchyni by vám ale dlouho nedělala radost. Zároveň se tu dá očekávat větší zátěž. Jakmile se totiž mezi jednotlivé díly dostane vlhkost, začnou jednotlivé díly bobtnat. A to nechcete. Výjimkou můžou být lepené laminátové podlahy nebo ty s vodotěsným zámkovým spojem a voděodolnou vrstvou.
Vinylová podlaha
Vinylová podlaha, to už je jiná písnička. Je odolná vůči vlhkosti, takže se nebude vlnit, stejně tak vám odpustí občasné neopatrné zacházení kuchyňským náčiním – je odolná vůči mechanickému poškození.
Nezapomeňte, že vybraný model by měl být otěruvzdorný a měl by mít protiskluzovou úpravu. Zvlášť v kuchyni je to skutečně na místě. Pokud chcete vinylovou podlahu položit
i pod kuchyňskou linku, ověřte si, že to konkrétní model unese. U lepené vinylové podlahy
a u vinylové podlahy s rigidním jádrem by to ale neměl být problém.
Výhodou vinylové podlahy je to, že ji seženete v naprosto nepřeberném množství dekorů, ať už budete hledat imitaci prakticky kteréhokoli materiálu. A uživatele potěší i nenáročná údržba.
Keramická dlažba
Pokud hledáte podlahu, která snese (skoro) všechno, mohla by vás zajímat keramická dlažba, jejíž oblíbenost je poslední roky na vzestupu, především v koupelnách.
Obklady a dlažby se jednoduše udržují v čistotě, jsou velice odolné a snadno z nich dostanete i nepříjemnou mastnotu, které se v kuchyni prostě nevyhnete. To je ostatně důvod, proč se hodí umístit keramiku nejen na podlahu, ale i jako obklad za kuchyňskou linku.
Dlažba coby tvrdý materiál snese i pokládku pod linku a ostrůvek. Kuchyň tak můžete mít dokonale sjednocenou a vyrovnanou. Při výběru si zkontrolujte protiskluznost (ideálně R9)
a otěruvzdornost – hodnotí se číslicemi od 1 do 5, přičemž 1 poukazuje na nejvyšší odolnost a 5 na nejnižší.
Při výběru designu nemusíte dělat kompromisy. Moderní dlažby dokážou nejrůznější materiály napodobit tak věrně, že si rozhodně vybere úplně každý, ať už tíhne k jakémukoli stylu bydlení. Zvolit můžete populární napodobeninu dřeva nebo kamene, ale třeba i obklady a dlažbu v imitaci kovu, pískovce nebo betonu. Keramická dlažba do kuchyně vnese dojem luxusu, i když je součástí bytu ve všedním panelovém domě.
Když navíc zvolíte velkoformátovou dlažbu, budete mít v kuchyni jen minimum spár (ke všemu tenkých), čímž se citelně sníží náročnost údržby. Pocit absolutní výhry můžete zažít, když nezvolíte spáry úplně bílé, aby na nich nebylo vidět každé smítko.
Nákladnější řešení v tomto případě rozhodně považujte za investici i na desítky let – stačí podlahu používat zcela běžným způsobem a bude vás těšit hodně dlouho.
Kromě koberce, který se do kuchyně absolutně nehodí, má každý druh podlahy svá pro
a proti. Je na vás, abyste si zvolili to, co vám bude vyhovovat z hlediska odolnosti, náročnosti údržby, vzhledu a koneckonců finanční nákladnosti.