Feng Shui v koupelně: bílá barva a oblé tvary. Důležitější je ale pořádek a čistota
Více

Drobečková navigace

Feng Shui v koupelně: bílá barva a oblé tvary. Důležitější je ale pořádek a čistota

Máte pocit, že to ve vaší koupelně není tak úplně ono? Že by vám v ní mohlo být podstatně lépe? Mohlo by! Pokud se chcete pustit do úprav, nebo dokonce do rekonstrukce, věnujte pozornost také učení Feng Shui.

Feng Shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem mezi člověkem a jeho životním prostorem, kterým může být byt, dům, zahrada i celá obec. Klade si za cíl nastolit harmonii
a nechat nerušeně proudit energii čchi. K tomu slouží obecná i konkrétní pravidla.

Toto učení neopomíjí ani jednotlivé místnosti v bytech a domech. Podívejme se spolu tentokrát na to, jak si podle Feng Shui zařídit koupelnu. Možná je to to nejlepší, co pro ni můžete udělat!

Malá koupelna: jak ji zařídit a dostat z ní maximum?

V prvé řadě čistota a pořádek

Koupelna je tradičně tou nejopomíjenější místností v celé domácnosti. Jakmile v ní ale nějakou tu chvíli strávíte, hned si uvědomíte, že kdybyste jí věnovali trochu více péče, mohla by se stát vaší nejoblíbenější.

Chcete-li udělat změnu, nejdřív rozhodně musíte začít čistotou. Tam, kde je z dálky vidět zaschlá zubní pasta na umyvadle nebo přetékající koš se špinavým prádlem, vás ani sebedůmyslnější soubor pravidel dávných mistrů nezachrání.

Dejte stopku dalšímu skladování zbytečností v koupelně. Jakmile je koš na prádlo plný, do pračky s tím. Co si sem kdo přinese, ať si zase při odchodu vezme s sebou (zpravidla „našpiněné“ oblečení, které není ani čisté, ale ani špinavé). Z koupelny by ani neměla být chemická laboratoř – nějaké ty chemikálie k údržbě domácnosti potřebujete a někam je dát musíte. Pak ať ale nejsou na očích. Jak prosté!

Každý den ji aspoň trošku pokliďte a ideálně jednou týdně ji vezměte z gruntu. Nenechte to (zase) dojít příliš daleko.

Pokojovky v koupelně – zelená oáza opravdové pohody a vytříbeného stylu

Na barvách v koupelně záleží

Feng Shui dobře ví, které barvy se do koupelny nejvíc hodí. Je to modrá, světle zelená a bílá. Vyzkoušet můžete klidně jejich kombinaci, ne ale příliš divokou. Z koupelny by mělo vzniknout místo odpočinku, ne nápodoba diskotéky. Proto nikdy nešlápnete vedle například s pastelovými barvami, nemusíte se na ně ale omezovat.

Zároveň vždy volte spíš světlejší odstíny než tmavší, zvlášť v případě, že v koupelně nemáte okno, jímž by dovnitř pronikalo denní světlo. A když už jsme u světla, zajistěte si ho dost. To, co nechcete, je sprchování nebo koupání v tmavé kobce.

Barvy si do této místnosti pozvěte především v podobě obkladů a dlažby. Máme pro vás tři tipy, které jsou pro tyto účely jako stvořené.

Obklady ze série PLAY NEW: s vaší koupelnou si vyhrají

Součástí této série je PLAY NEW White, matně bílý obklad s lehce béžovým nádechem, který můžete efektně doplnit dekorem s vlnkovým vzorem PLAY NEW White. Koupelna se tak stane symbolem čistoty a svěžesti, ale zároveň nebude nudná.

Obklady a dlažba ze série NEO: nová vlna oživení

Milovníky modré barvy by mohla oslovit série NEO, která vkusně kombinuje modrou a bílou, béžovou nebo šedou barvu, takže nikdy nepůsobí příliš „studeně“. S takovou modrou se v koupelně budete cítit skoro jako u oceánu. Pro dokonalé oživení místnosti jsou k dispozici
i zdobné listely a součástí série je i dlažba. Takže komplet!

Dlažba ze série LUME: zeleň i čistota na dosah

Nádhernou kombinací bílé a zelené, kterou Feng Shui v koupelně doporučuje, vytvoříte také z produktů série LUME. Dlažba LUME WhiteLUME Green navodí osvěžující dojem a do vaší koupelny vnese trochu té přírody. Zajímavou volbou může být i béžovohnědá dlažba LUME Musk.

Mimochodem – dlažba s obklady vám pomůže i s doporučenými materiály v koupelně. Vsadit můžete na ty přírodní, jako je dřevo, kámen, bambus nebo len, a podle nich vybrat například vhodné obklady a dlažby v imitaci kamene.

Tvary nepodceňujte. Jaké podle Feng Shui volit?

Kromě dlažby a obkladů potřebujete ještě koupelnový nábyteksanitu. Pokud plánujete mít světlou koupelnu, můžete si pořídit tmavší nábytek a vytvořit pěkný kontrast. U sanity je mnohdy vhodné držet se nadčasové bílé barvy a zvolit oblé tvary, které nebrání proudění energie čchi.

Zrcadla v koupelně? Ta potřebujete!

Jak voda v koupelně neustále stéká shora dolů, energie tu v tomto směru klesá. Zvrátit to ale mohou zrcadla, která dokážou pozvednout energii nahoru a navodit příjemnou harmonii. Zrcadel můžete mít i více, jen je nedávejte přímo naproti sobě.

Kde mít v bytě a domě koupelnu?

Jestliže teprve máte v plánu nechat si připravit projekt na nové bydlení, myslete na to, že koupelna by podle Feng Shui neměla být naproti vchodovým dveřím, zároveň by neměla sousedit s kuchyníložnicí. Její místo by nemělo být ani uprostřed bytu či domu – ve středu se totiž hromadí energie, která by s vodou neúprosně mizela z celé domácnosti.

Feng Shui nemluví ani ve prospěch moderního spojování koupelny a toalety. Ta by měla být vždy zvlášť, a pokud už máte obojí v jedné místnosti, oddělte toaletu aspoň dekorativní přepážkou.


Koupelna podle Feng Shui se může stát okouzlujícím a klidným místem klidně uprostřed velkoměsta. Vsadíte při jejím zařizování na staré čínské učení?

Z naší nabídky